Öhringen – Hohenlohe, rzymianie i układne Niemieckie miasteczko

Öhringen to małe, niezbyt znane miasteczko, położone w Badenii-Wirtembergii w powiecie Hohenlohe. Historia miasta sięga czasów rzymskich. To przez nie prowadził limes Górnogermańsko-Retycki, czyli umocnienia obronne cesarstwa rzymskiego. Służyły one do obrony i ostrzegania przed ludami Germańskimi, żyjącymi na północ od tego terenu.

Domy przysłupowe i kamienice w starym mieście Öhringen

Hohenlohe i ich wkład w historię Öhringen

Najstarsza wzmianka na temat powstałej w tym miejscu osady przypadają na rok 1037, natomiast miasto ustanowiono w 1253 i do 1806 roku było pod panowaniem dynastii Hohenlohe. Dynastia ta zostawiła po sobie w mieście niejeden ślad:

  • ratusz z XIV w
  • fontanna z posągiem
  • zamek i kościół im. Piotra i Pawła
  • Oberes Tor – brama wybudowana dla Freidricha Hohenlohe w XVII w

Do ciekawostek należy fakt, że Christian Hohenlohe, książe z rodu wywodzącego się z Öhringen, władając wieloma ziemiami na dolnym i górnym śląsku, a także na terenie Węgier, zapragnął na własność posiąść polskie Morskie Oko. Przeszkodził mu w tym Władysław Zamoyski, który wygrał spór w Austriackim Grazu.

Ratusz na rynku w Öhringen
Ratusz na rynku w Öhringen

Niemiecki „ordnung” i zwiedzanie Öhringen

Na zwiedzanie Öhringen wystarczy jeden dzień. Zatrzymać się No zdecydowanie A ja też się pochwalę, ostatnio zacząłem pisać bloga w mieście, baza noclegowa jest dość bogata, lub w innych pobliskich miejscowościach jak Neuenstein czy większe Heillbron. Najłatwiej dojechać tutaj autostradą A6 ale dostępna jest też komunikacja z wymienionych miast. Aby przejść miasto potrzeba nam kilka godzin, Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Oberes Tor i ulicy Karlsvorstadt (w tych okolicach łatwo zostawić samochód). Następnym celem będzie rynek starego miasta, fontanna i Stiftskirche – czyli zabytkowy kościół na rynku. Jest on połączony z zamkiem. Warto się pokręcić chwilę w tej okolicy, bo znajdziemy tu sporo ładnych domów przysłupowych (tych z konstrukcją z drewnianych belek widocznych na elewacji). Na koniec kierujemy się w stronę parku gdzie możemy pospacerować dłużej bo jest dość spory.

Oberes Tor – brama

„Ordnung” wspomniany w tytule zauważymy wszędzie. Niemcy cenią sobie zabytki i ładnie wytynkowane budynki co w tym Badeńsko-Wirtemberskim mieście widać doskonale. Starówka miasta jest praktycznie wyłączona z ruchu samochodowego więc spacerowanie to sama przyjemność. Reklamy na budynkach – prawie ich nie ma albo są stylistycznie dopasowane do miejsca. Osobiście, świetnie się czułem spacerując po Öhringen. Po prostu świetna zachodnio-niemiecka miejscówa!

Niemiecki "ordnung"
Niemiecki "ordnung"
Tabliczki pamiątkowe zamurowane w chodniku

Jeżeli wam się podobał ten wpis to spójrzcie też na inne, a jeżeli Wam się nie podobał to sprawdźcie koniecznie czy inne też są takie średnie 😉


Dodaj komentarz