Krk – atrakcje największej chorwackiej wyspy

Krk to wyspa leżąca w północnej części Adriatyku, w zatoce Kvarner. Jej powierzchnia, pokryta głównie lasami to około 405km2 co plasuje ją na 20 miejscu wśród największych wysp morza śródziemnego. Jest to także najlepiej skomunikowana wyspa z lądem chorwackim. Łączy ją z nim most o długości 1430 m nazwany Krčkim mostem. Przejazd nim jest płatny, a opłaty pobierane są tylko przy wjeździe (przejazd kosztuje około 30 zł). Jego konstrukcja jest dość ciekawa, podstawę stanowi betonowe przęsło łukowe o największej na świecie rozpietosci, aż 390 metrów! Z tych powodów most jest pierwszą atrakcją związana z wyspą Krk.

Most na wyspę Krk
Krčki most widziany od strony lądu
Most na wyspę Krk
Do bramek na wyspę może być lekki korek

Miasta na wyspie są dobrze połączone drogami, a jazda po wyspie jest darmowa i nie ma na niej autostrad.

Miasto Krk

Miasto Krk położone na południu wyspy – jest to największy ośrodek miejski i turystyczny. Wśród zabytków, które się tam ostały, wiele przetrwało aż od czasów rzymskich, a wśród nich to między innymi mury obronne, baszty, kościoły. Większość z zabytków jest malowniczo umiejscowiona blisko morza.

Widok na stare miasto Krk
Widok na rzymski kościół, mury i baszty
Uliczka w Krk
Uliczki Krk

Rzymianie, którzy w dawnych latach żyli na między innymi na wyspie Krk stworzyli swój dialekt zwany językiem dalmatyńskim. To właśnie w miescie Krk w 1898 umarła ostatnia osobą która potrafiła się nim posługiwać.

Miasto oprócz wielu ładnych i zadbanych zabytków ma też w ofercie plażę żwirowo – betonową i port w którym możemy wynająć łódkę czy jacht.

Port w Krk
Port

Plaża i zatoka w Baška

Tytuł mógł by brzmieć, że to plaża i zatoka w Baśce, ale nie wiem czy tak się wypowiada tę nazwę poprawnie. Baška to miasteczko turystyczne, ktore ma w ofercie sporo noclegów i dwie długie, żwirowe plaże (razem maja około 4 km). Pierwsza z nich nazywa się Rajska plaža, druga natomiast Vela plaža. Dojazd do Baški z Krk zajmie nam około 30 minut samochodem.

Baska zatoka
Góry widziane z plaży w Baška
Człowiek na surfujący desce
Deseczka to fajna sprawa

Widoki w Vrbnik’u

Vrbnik to spokojne miasteczko położone na klifach zachodniej części wyspy Krk. Znajdziemy tutaj kilka restauracji oraz ciekawe widoki na kontynentalną część Chorwacji. W mieście produkuje się wino nazywające się Zlahtiną, które jest oferowane w większości restauracji.

Główna plaża w mieście położona jest w zatoce. Jest to plaża kamienista i częściowo żwirowa. Fajnym sposobem na spędzenie popołudnia jest spacer ulicami starej części miasteczka. Są to klasyczne chorwackie wąskie dróżki prowadzące wśród zamieszkałych przez mieszkańców budynków.

Widok na Vrbnik
Stare miasto w mieście Vrbnik
Zatoka w mieście Vrbnik
Widok na zatokę w której znajduje się plaża miejska

Jeżeli podobał Ci się ten wpis to proszę zostaw komentarz! Koniecznie zobacz też inne moje wpisy o Chorwacji. Jeżeli interesują Cię klify to możesz też poczytać ten artykuł. Dzięki!

Dodaj komentarz